Prieš imantis mokytis kokios nors kalbos, įdomu ir pasižiūrėti – o ką gi su ja bus galima nuveikti? O pagal tai jau galima nuspręsti ir ar kalba, į kurios mokymąsi galvojate investuoti savo laiką, tikrai jums tinkama bei verta pastangų. Pasižiūrėkime, kuo vertinga C# kalba ir kokios jos panaudojimo sritys.
Internete galima atrasti tokį pastebėjimą, jog C# kalba (sakoma: sy šarp) yra bendros paskirties ir gali būti panaudota sukurti kone viskam… Na, tai skamba gan ambicingai, tačiau tiesa ta, jog C# kalba iš tiesų yra labai galinga ir programuojant šia kalba galima sukurti: žaidimus, aplikacijas Windows sistemai, online aplikacijas, įvairias saugos bei įsilaužėlių (hakerių) prevencijos programas, mobiliąsias aplikacijas (appsus).
Taigi, atrodo, kad ši kalba sunkiai galėtų nuvilti besimokančius programuoti, nes yra pritaikoma labai plačiai ir yra sutinkama begalėje įvairių sričių.
Mažiau kalbų, daugiau darbų! Pasižiūrėkime, kur realiai ši kalba jau buvo panaudota, ir ką dar su ja galima nuveikti bei kokios C# kalbos perspektyvos.
Taigi, apie kiekvieną punktą atskirai…
Programuojantiems C# kalba – galimybės įvairiose srityse
1. Aplikacijos Windows operacinei sistemai.
Šioje skiltyje galimybių – labai daug. Programos gali būti kuo įvairiausios. Pavyzdžiai – buhalterinės apskaitos programos, nuotraukų redaktoriai, piešimo, pokalbių platformos, naršyklės, matematinių skaičiavimų programos, programų kūrimo programos ir daugelis kitų.
Žymesni su C# kalba suprogramuotų aplikacijų pavyzdžiai:
- Microsoft Visual Studio (su šia programa, beje dirbame ir programavimo C# kalba kursuose):

- Colectica – Statistikos ir duomenų tvarkymo programa:

- Adobe Photoshop – dar vienas didelės programos pavyzdys:

Taigi, galima parašyti gan įvairių ir pakankamai rimtų programų. Windows aplikacijos parašytos C# kalba dažniausiai naudojamos versle, yra orientuotos į didesnes įmones.
2. Žaidimai
Kompiuteriniai žaidimai šiais laikais populiarūs ne tik tarp vaikų, bet ir tarp suaugusių (daugelyje šalių žaidžia arba bent jau yra žaidę daugiau nei 80 proc. suaugusiųjų). Vieniems tai atsipalaidavimo būdas, kitiems – smagi bendravimo su draugais forma, tretiems žaidimai gali atrodyti ir naudingi, nes ugdo strateginį mąstymą, planavimo įgūdžius, reakciją ir gali net išmokyti užsienio kalbos.
- Vienas paprastesnių žaidimų, kuriuos galima parašyti su C# kalba, pavyzdžių: tradicinis kryžiukų – nuliukų žaidimas.

- Kitas pavyzdys, kurį suprogramuoti tetruktų apie 30-40 minučių – „Floppy bird” žaidimas:

Video žaidimai dažniausiai kuriami naudojant Unity žaidimų kūrimo platformą, o C# kalba yra viena dažniausių ir efektyviausiai bei paprasčiausiai panaudojamų kalbų Unity aplinkoje.
- Vienas sudėtingesnių ir žymesnių žaidimų, sukurtų C# kalbos pagrindu – „League of Legends: Wild Rifts”, pasirodysiantis dar šiemet:

- Su Unity neseniai buvo sukurtas net vienas pirmųjų animacinių filmų. Tai Sonder.
Be abejo, deja ne visiems patinka žaisti, o programuoti žaidimus nemėgstantiems leisti laisvalaikio prie kompiuterinių žaidimų gali būti ne tik nemalonu, bet ir iš principo nepriimtina. Taigi, žiūrėkime toliau – kas dar įmanoma su C# kalba?
3. Mobiliosios aplikacijos
C# kalba suteikia galimybę sukurti mobiliąsias programėles (kitaip dar vadinamas appsais) Android, iOS, iPhone įrenginiams.
- Štai, pavyzdžiui, pokalbių ir komandinio darbo platforma Slack. Ši programa prieinama ir kaip mobilioji programėlė ir kaip kompiuterinė programa.

- Paprastesnė ir mažiau programavimo laiko užėmusi programėlė – Kinder Chat. Skirta bendravimo įgudžiams lavinti ir užimti vaiką bendravimu.

- Pinterest – taip pat gerai žinoma programėlė, sukurta C# pagrindu. Pinterest skirta nuotraukų peržiūrai, kolekcionavimui, atradimui ir dalijimuisi. Daugelis naudoja šią programėlę kone taip pat dažnai kaip ir Facebook ar kitą socialinę platformą.

4. Online aplikacijos
Kai kalbėjome apie Windows operacinei sistemai skirtas programas, tai turėjome omenyje, jog tai programos, kurias vartotojas turi atsisiųsti ir tik tada gali naudoti. C# kalba parašytas programas taip pat galima patalpinti internete ir padaryti prieinamas realiuoju laiku be jokio atsisiuntimo.
- Vienas rimtesnių pavyzdžių – marketwatch.com tinklalapis, skirtas akcijų rinkos stebėjimui pasaulyje, verslo naujienų pateikimui, analizei ir bendrai finansinei informacijai pateikti.

- Arba štai, DELL.com svetainė taip pat suprogramuota daugiausiai C# kalba.

5. Įvairūs kiti pavyzdžiai
Kiti pavyzdžiai – grafikos, piešinių kūrimas. Štai, pavyzdžiui tai vaizdas iš C# kalba rašytos programos, kuri, įvedus linijų skaičių ir keletą kitų parametrų, nubraižys norimą figūrą ekrane.

Taigi, matome, jog C# kalba pritaikoma labai plačiai, jos panaudojimo sritys plataus spektro.
Klavisas.lt kviečia pradėti (nors ir nuo visiško nulio) ir susipažinti su C# programavimo kalbos pagrindais, o taip pat ir sudėtingesniais aspektais: objektiniu programavimu bei vartotojo sąsajos (angl. GUI) kūrimu. Kviečiame prisijungti į C# programavimo kalbos kursus!
Vytautė Lipeikaitė
Klavisas.lt autorė
Atnaujinta: 2021-01-09