Ką galima sukurti su C# kalba? 4 panaudojimo sritys

Ką galima sukurti su C# kalba? 4 panaudojimo sritys

Prieš imantis mokytis kokios nors kalbos, įdomu ir pasižiūrėti – o ką gi su ja bus galima nuveikti? O pagal tai jau galima nuspręsti ir ar kalba, į kurios mokymąsi galvojate investuoti savo laiką, tikrai jums tinkama bei verta pastangų. Pasižiūrėkime, kuo vertinga C# kalba ir kokios jos panaudojimo sritys.

Internete galima atrasti tokį pastebėjimą, jog C# kalba (sakoma: sy šarp) yra bendros paskirties ir gali būti panaudota sukurti kone viskam… Na, tai skamba gan ambicingai, tačiau tiesa ta, jog C# kalba iš tiesų yra labai galinga ir programuojant šia kalba galima sukurti: žaidimus, aplikacijas Windows sistemai, online aplikacijas, įvairias saugos bei įsilaužėlių (hakerių) prevencijos programas, mobiliąsias aplikacijas (appsus).

Taigi, atrodo, kad ši kalba sunkiai galėtų nuvilti besimokančius programuoti, nes yra pritaikoma labai plačiai ir yra sutinkama begalėje įvairių sričių.

Mažiau kalbų, daugiau darbų! Pasižiūrėkime, kur realiai ši kalba jau buvo panaudota, ir ką dar su ja galima nuveikti bei kokios C# kalbos perspektyvos.

Taigi, apie kiekvieną punktą atskirai…

Programuojantiems C# kalba – galimybės įvairiose srityse

1. Aplikacijos Windows operacinei sistemai.

Šioje skiltyje galimybių – labai daug. Programos gali būti kuo įvairiausios. Pavyzdžiai – buhalterinės apskaitos programos, nuotraukų redaktoriai, piešimo, pokalbių platformos, naršyklės, matematinių skaičiavimų programos, programų kūrimo programos ir daugelis kitų.

Žymesni su C# kalba suprogramuotų aplikacijų pavyzdžiai:

C# kalba
„Microsoft Visual Studio“ – programų rašymo aplikacija
  • Colectica – Statistikos ir duomenų tvarkymo programa:
C# kalba
Colectica statistikos programa veikime
  • Adobe Photoshop – dar vienas didelės programos pavyzdys:
Programavimo kursai
Adobe Photoshop – galingas paveikslėlių redagavimo įrankis

Taigi, galima parašyti gan įvairių ir pakankamai rimtų programų. Windows aplikacijos parašytos C# kalba dažniausiai naudojamos versle, yra orientuotos į didesnes įmones.

2. Žaidimai

Kompiuteriniai žaidimai šiais laikais populiarūs ne tik tarp vaikų, bet ir tarp suaugusių (daugelyje šalių žaidžia arba bent jau yra žaidę daugiau nei 80 proc. suaugusiųjų). Vieniems tai atsipalaidavimo būdas, kitiems – smagi bendravimo su draugais forma, tretiems žaidimai gali atrodyti ir naudingi, nes ugdo strateginį mąstymą, planavimo įgūdžius, reakciją ir gali net išmokyti užsienio kalbos.

  • Vienas paprastesnių žaidimų, kuriuos galima parašyti su C# kalba, pavyzdžių: tradicinis kryžiukų – nuliukų žaidimas.
C# kalba
Kryžiukai – nuliukai
  • Kitas pavyzdys, kurį suprogramuoti tetruktų apie 30-40 minučių – „Floppy bird“ žaidimas:
C# kalba
„Floppy bird“ žaidimas

Video žaidimai dažniausiai kuriami naudojant Unity žaidimų kūrimo platformą, o C# kalba yra viena dažniausių ir efektyviausiai bei paprasčiausiai panaudojamų kalbų Unity aplinkoje.

  • Vienas sudėtingesnių ir žymesnių žaidimų, sukurtų C# kalbos pagrindu – „League of Legends: Wild Rifts“, pasirodysiantis dar šiemet:
Programavimo kursai
„League of Legends: Wild Rifts“ žaidimas
  • Su Unity neseniai buvo sukurtas net vienas pirmųjų animacinių filmų. Tai Sonder.

Animacija su Unity

Be abejo, deja ne visiems patinka žaisti, o programuoti žaidimus nemėgstantiems leisti laisvalaikio prie kompiuterinių žaidimų gali būti ne tik nemalonu, bet ir iš principo nepriimtina. Taigi, žiūrėkime toliau – kas dar įmanoma su C# kalba?

3. Mobiliosios aplikacijos

C# kalba suteikia galimybę sukurti mobiliąsias programėles (kitaip dar vadinamas appsais) Android, iOS, iPhone įrenginiams.

  • Štai, pavyzdžiui, pokalbių ir komandinio darbo platforma Slack. Ši programa prieinama ir kaip mobilioji programėlė ir kaip kompiuterinė programa.
C# kalba
Slack pokalbių platforma komandoms
  • Paprastesnė ir mažiau programavimo laiko užėmusi programėlė – Kinder Chat. Skirta bendravimo įgudžiams lavinti ir užimti vaiką bendravimu.
C# kalba
Kinder Chat – vaikiškų pokalbių programėlė
C# kalba
Pinterest – nuotraukų dalijimosi ir peržiūros programėlė

4. Online aplikacijos

Kai kalbėjome apie Windows operacinei sistemai skirtas programas, tai turėjome omenyje, jog tai programos, kurias vartotojas turi atsisiųsti ir tik tada gali naudoti. C# kalba parašytas programas taip pat galima patalpinti internete ir padaryti prieinamas realiuoju laiku be jokio atsisiuntimo.

  • Vienas rimtesnių pavyzdžių – marketwatch.com tinklalapis, skirtas akcijų rinkos stebėjimui pasaulyje, verslo naujienų pateikimui, analizei ir bendrai finansinei informacijai pateikti.
C# kalba
Marketwatch.com – akcijų ir finansų informacijos sekimo tinklalapis
  • Arba štai, DELL.com svetainė taip pat suprogramuota daugiausiai C# kalba.
C# kalba
DELL.com internetinė svetainė

5. Įvairūs kiti pavyzdžiai

Kiti pavyzdžiai – grafikos, piešinių kūrimas. Štai, pavyzdžiui tai vaizdas iš C# kalba rašytos programos, kuri, įvedus linijų skaičių ir keletą kitų parametrų, nubraižys norimą figūrą ekrane.

C# kalba
Grafika, piešiniai su C# kalba

Taigi, matome, jog C# kalba pritaikoma labai plačiai, jos panaudojimo sritys plataus spektro.

Klavisas.lt kviečia pradėti (nors ir nuo visiško nulio) ir susipažinti su C# programavimo kalbos pagrindais, o taip pat ir sudėtingesniais aspektais: objektiniu programavimu bei vartotojo sąsajos (angl. GUI) kūrimu. Kviečiame prisijungti į C# programavimo kalbos kursus!

Vytautė Lipeikaitė
Klavisas.lt autorė
Atnaujinta: 2021-01-09