6 patarimai, jog darbas kompiuteriu būtų produktyvesnis

6 patarimai, jog darbas kompiuteriu būtų produktyvesnis

Šiais laikais, regis, viskas taip sparčiai vystosi ir nenumaldomai greitėja. Sakoma, kad gyvename sparčiausiai besikeičiančioje aplinkoje per visą žmonijos istoriją. O kaip mums patiems prisitaikyti ir neatsilikti? Kaip kasdienes užduotis išmokti atlikti greičiau ir efektyviau? Kadangi daugelio darbas ir buitis XXI amžiuje yra sutelkti į kompiuterio ekraną, tad pamaniau, kad būtų puiku pasidalinti keliais patarimais.

Taigi, ką keisti, jog darbas kompiuteriu būtų našesnis?

1. Išmokite trumpinių (shortcut’ų)

Spartieji klavišai, tokie kaip Ctrl + C (kopijavimui) ir Ctrl + V (įklijavimui) tapo nebeatskiriama naudojimosi kompiuteriu dalimi (beje, šie trumpiniai ir jų išradimas net įėjo į istoriją). Tačiau yra ir žymiai daugiau sparčiųjų klavišų, kurie galėtų pagreitinti darbą.

Vienas pavyzdžių: labai naudinga santrumpa – viso teksto pažymėjimas. Jai iškviesti naudojama Ctrl + A.

darbas kompiuteriu
Ctrl + A viso teksto pažymėjimui

Kiekvienoje programoje spartieji klavišai gali būti skirtingi. Pavyzdžiui, Visual Studio programavimo aplinkoje galima panaudoti Ctrl + D, norint dubliuoti eilutę, tačiau toks derinys deja neveiktų, tarkime, Word dokumente.

darbas kompiuteriu
Ctrl + D kodo dubliavimui Visual Studio programoje

Kadangi shortcut’ų yra daug ir labai įvairių, reikėtų susikoncentruoti į tuos, kurie atlieka jūsų dažniausiai naudojamas funkcijas. Kai kuriose programose (pavyzdžiui, Visual Studio) galima susikurti ir apsirašyti savo trumpinius. Kitose programose, pavyzdžiui, Excel ar Word dokumentuose galima įrašyti makrokomandą, kuri atliks norimus pasikartojančius veiksmus. Pavyzdžiui, taip atrodytų makrokomanda, kuri ištrina kas antros eilutės informaciją Excel skaičiuoklėse:

darbas kompiuteriu
Makrokomanda, įrašyta klavišų deriniui Ctrl + Shift + A, ištrina kas antrą elementą

2. Mokykitės „teisingai“ dėti pirštus

Tikriausiai daugelis bent kartą esame matę žmogų, kuriam sudėtinga naudotis klaviatūra, todėl jis visas raides įvedinėja spausdamas jas vienu vieninteliu rodomuoju pirštu.

darbas kompiuteriu
Ar žinote žmogų, kuris įvedinėja tekstą šitaip?

O ar kada girdėjote, jog norint maksimaliai išnaudoti klaviatūros galimybes ir padidinti rašymo greitį reikia naudoti visus 10 rankų pirštus? Net yra technika, kuri užtikrina, jog darbas kompiuteriu rašant būtų greitesnis. Pagrindinis metodo principas yra, jog dešinė ranka neturėtų įlįsti į kairės rankos (kairė – į dešinės) teritoriją, o kiekvienas pirštas turi jam skirtas spausti raides. Visai kaip grodamas pianinu, pianistas jau nuo pat pradžių yra mokomas teisingai spausti klavišus, taip ir rašant kompiuteriu galima laikytis tam tikrų taisyklių.

darbas kompiuteriu
10 pirštų klaviatūros lietimo technika

Kas žino, galbūt įvaldę tokią rašymo metodiką, imsite spaudyti klavišus greičiau nei šis vyrukas, tapęs greitojo rašymo čempionu?!

Greitojo rašymo čempionato nugalėtojas

3. Domėkitės įrankiais

Reguliariai pasidomėkite (užteks ir kartą metuose), ar neatsirado naujų programų, kurios būtų jums tinkamesnės. Pavyzdžiui, esate video montuotojas ir jums dažnai prireikia sumontuoti įrašą iš daug trumpų video atkarpų, o jūsų naudojamas redaktorius leidžia sujungti vos 10 atkarpų. Bandydami „apeiti“ šį ribotumą, prigalvojate visokių būdų ir dirbate žymiai ilgiau. Galbūt tokioje ir panašiose situacijose verta investuoti porą valandų ir išmėginti kitus programinius įrankius, turinčius daugiau funkcionalumo?

Tiesa, gali būti, jog jums kaip tik reikia paprastesnės programos, o ne sudėtingesnės, nes galbūt šiuo metu naudojama turi per daug funkcijų, todėl ilgai kraunasi, stringa…

4. Žinokite savo programų galimybes

Visi turime tokių programų, kurias panaudojame beveik kasdien. Tai gali būti Word, Notepad, interneto naršyklė. Turbūt nenustebinsiu, jog šios kasdien naudojamos programos turi daugiau funkcijų, nei mes žinome ir naudojame. Tai, žinoma, nereiškia, jog privalu domėtis viskuo, ką galima nuveikti su, pavyzdžiui, Excel programa. Vis dėlto, retsykiais verta pasidomėti, kokiais dar būdais sprendžiamos jūsų kasdienės užduotys su įrankiais, kuriuos jau turite ir mokate naudoti. O kaip tą pačią užduotį atlieka kiti?

Tai labai aktualu programuotojams. Pavyzdys galėtų būti Visual Studio (viena populiariausių programavimo aplinkų). Tai labai galinga programa ir nežinant naudingų jos funkcijų darbas tampa nebe toks efektyvus. Štai Visual Studio galima įjungti sintaksės tikrinimą, klaidų aptikimą kode. Įsivaizduokime, jog toks funkcionalumas išjungtas, o programuotojas nė nežino, jog toks patogumas egzistuoja. Toks darbas nebus pats efektyviausias, tiesa?

darbas kompiuteriu
Klaidų rodymas Visual Studio programoje

5. Neleiskite socialiniams tinklams jūsų išblaškyti

Ar ir jums būna taip, jog užstringate Facebook, Instagram ar YouTube? Nueinate tiesiog perskaityti žinutę arba „tik 2 minutėms“ ir „atsibundate“ po gero pusvalandžio… Nieko tokio, socialiniai tinklai kaip tik šitaip ir sukonstruoti, jog atsidurtumėte būtent tokioje situacijoje. Tačiau šį mūsų dėmesį pasiglemžiantį sūkurį galime pristabdyti! Tam galima bandyti kliautis valios pastangomis, tačiau tai tikriausiai tebus laikinas variantas.

Neseniai atradau du nuostabius įrankius. Tiksliau tai įskiepiai Google Chrome naršyklei. Pirmasis – News Feed Eradicator for Facebook. Šis plėtinys vietoj Facebook nesibaigiančios naujienų sienos rodo tik vieną vienintelę citatą. Dabar galite ramiai ir nesiblaškydami patikrinti tą gautą pranešimą, dėl kurio Facebook’e ir atsidūrėte. Ir nebėra jokių post’ų, kurie jus užstrigdintų amžiams!

darbas kompiuteriu
Vietoj nesibaigiančių įrašų Facebook – tik viena citata!

Antrasis mano aptiktas plėtinys vadinasi Block the youtube feed. Jo veikimas analogiškas, tik šįkart panaikinamas naujienų srautas YouTube platformoje. Štai kaip atrodo YouTube pagrindinis (namų) puslapis, kai naudojamas šis plėtinys:

darbas kompiuteriu
Tuščias pagrindinis ekranas Youtube. 0% išblaškyto dėmesio

6. Išmokite programuoti

Darbas kompiuteriu neretai reiškia kokių nors pasikartojančių veiksmų atlikimą. Išmokus programuoti tuos veiksmus galima automatizuoti. Tai nereiškia didelių gamybinių ar kitų sudėtingų procesų automatizavimo. Ne, ne! Kiekvienas iš mūsų gali pasilengvinti kasdienybę paprastomis programėlėmis (pavyzdys – dienos ritmo sekimas, žadintuvas ir taip toliau), kurias išmokę galite susiprogramuoti patys ir pritaikyti asmeninėms reikmėms.

Daugiau apie programavimo naudą kasdieniam gyvenimui galite rasti kitame mūsų straipsnyje čia, o apie naudą karjerai – čia.

Darbas kompiuteriu netaps efektyvesnis akimirksniu

Kaip ir daugelis kitų įgūdžių, greitas darbas kompiuteriu reikalauja praktikos ir treniruočių.

Jei nuspręsite pasidomėti shortcut’ais, iš pradžių jums greičiausiai pasirodys, jog darbas kompiuteriu dar labiau sulėtėjo, nes sustojate viduryje rašymo stengdamiesi atsiminti magišką klavišų derinį. Tačiau ilgainiui, jei tie trumpiniai jums iš tiesų reikalingi ir naudingi, įgusite ir imsite pastebėti, jog darbas kompiuteriu labai pagreitėjo.

Tą patį galima pasakyti ir apie domėjimąsi įrankiais ir mokymąsi programuoti. Tai užtrunka. Efektą pamatysite tik po kurio laiko. Ar verta investuoti laiką ir jėgas? O tai jau spręsti tik jums patiems!

Jei norite išmokti programuoti, Klavisas.lt kviečia į programavimo kursus online. Kursai tinka norintiems pradėti nors ir nuo visiško nulio. Daugiau skaitykite čia.

Vytautė Lipeikaitė
Klavisas.lt autorė
2020-12-13